Strona główna
O nas
Aktualności
Struktura
Dziekanat
Rekrutacja
Dla studentów
Fotoplenery

Białowieża luty 2010

Białowieża wrzesień 2010

Karpacz luty 2011

Biebrza 2011

Beskidy luty 2012

Plenery własne

Dla pracowników
Do pobraniaTablica ogłoszeń
Dla firm


Plener zimowy. 13-19 lutego 2010.
W ramach projektu Program rozwojowy Politechniki Koszalińskiej w zakresie przybliżenia kształcenia dla potrzeb rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IV, Działanie 4.1, Poddziałanie 4.1.1 Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej zorganizował w dniach 13-19 lutego 2010 pierwszą turę fotograficznych warsztatów plenerowych w Białowieży.
Stanowią one uzupełnienie wiedzy i doświadczeń w zakresie dydaktyki wzorniczej prowadzonej w Pracowni Fotografii zdominowanej głównie przez pracę w studio fotograficznym. Umiejętności kreowania obrazu fotograficznego są niezbędnym elementem wiedzy i rzemiosła zawodowego związanego z prezentacją i sprzedażą swoich dokonań projektowych.
Z uwagi na specyficzne warunki oświetleniowe jakie niesie z sobą pora zimowa wraz z zalegającą pokrywą śniegu wybrano czas i miejsce sprzyjające przyjętym założeniom dydaktycznym. Dodatkową wartością wybranego regionu (pogranicze Polski z Białorusią) stały się pozostałości starocerkiewnosłowiańskiej kultury materialnej. Pobyt w tym rejonie, poznani ludzie, ich obyczaje i kultura przyczyniły się do lepszego zrozumienia sposobu życia mieszkańców Puszczy Białowieskiej oraz znaczenia tolerancji dla odmienności społecznych i kulturowych. Spotkania z przedstawicielami Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, poznanie ich filozofii życia oraz pięknego obrządku liturgicznego wzbogaciły poglądy na kształtowanie formy elementów liturgicznych oraz wnętrzarskich - stały się doskonałym przykładem kreowania struktury wzorniczej w oparciu o (tak współcześnie docenianą w światowym wzornictwie) tradycję kulturową oraz środowisko naturalne.
Studenci zapoznali się z technikami fotografii architektury i natury, m.in. techniką HDR oraz z obsługą nowoczesnego sprzętu fotograficznego.
Warsztaty prowadzone w przerwie międzysemestralnej umożliwiły również studentom Instytutu Wzornictwa aktywny wypoczynek w pięknej scenerii Puszczy Białowieskiej.

Plonem pleneru będzie wystawa poplenerowa pozwalająca na zweryfikowanie postawionych założeń warsztatowych oraz kreacyjnych. O miejscu i terminie wystawy poinformujemy w najbliższym czasie na naszej stronie internetowej.
Plener przygotował i poprowadził mgr inż. Stefan Nawrocki przy aktywnym udziale administracyjnym Grzegorza Robakowskiego. Opiekę sprawował prof. Jacek Ojrzanowski, a wizytował prof. Remigiusz Grochal reprezentujący Zakład Architektury Wnętrz.

Program zajęć obejmował:
1. Dobór sprzętu do warunków oświetleniowych i atmosferycznych.
2. Zdjęcia wykonywane w trudnych warunkach oświetleniowych (np. ciemne wnętrza cerkwii).
3. Różne sposoby doboru balansu bieli.
4. Precyzyjny dobór ekspozycji z wykorzystaniem histogramów.
5. Cyfrową korekcję obrazu (jasność, kontrast, balans bieli, itp.).
6. Fotografię w ruchu.
7. Techniki fotografowania nocą.

Zajęcia odbywały się w formie:
1. Wykładów.
2. Wskazówek udzielanych na bieżąco podczas wypraw fotograficznych.
3. Przeglądów prac.
4. Wspólnej oceny zdjęć i dyskusji.


Pracownicy i studenci Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej przesyłają szczególne pozdrowienia i podziękowania gospodarzowi Szkolnego Schroniska Młodzieżowego Paprotka za miłe przyjęcie, wspaniałą atmosferę i warunki jakie stworzył nam podczas pobytu w Białowieży. Szkoda, że tak dobrze wyposażonych i prowadzonych oraz przystępnych studenckiej kieszeni schronisk jest tak mało. Dziękujemy i na pewno do Was wrócimy.Strony autorskie uczestników pleneru:
Strona głównaPoprzednia strona WzornictwaWyślij uwagi techniczne
Copyright: Wzornictwo 2009-2010